WiFi – początek nowego

     Koniec rysowania  schematu nowej płytki. Niby wszystko jest. Sprawdzam, czy wszystko jest ok. Dobra można już wysyłać do prototypowni, ale …

W między czasie dostałem maila. Dotyczył schematów mojej płytki. Autor tej wiadomości napisał, że również chce zbudować sterowniki do centrali. Na trochę innym mikrokontrolerze, ale z jedną bardzo istotną zmianą. Chce użyć modułów WiFi do komunikacji ze światem. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie myślałem o czymś takim. Jakoś nie przeszło mi przez myśl, aby podłączyć to moje pudło do sieci.  Mail ten był czymś w rodzaju filmowej „incepcji”.

    Ostatni tydzień właściwie robiłem tylko dwie rzeczy, czytałem, czytałem i zbierałem materiały jak to zrobić oraz rysowałem ponownie płytkę sterownika. Właściwie nadal rysuję.

Moduły WiFi, esp8266, są oddzielnymi układami, które można programować. Posiadają wejścia/wyjścia cyfrowe, analogowe, port szeregowy do łączenia się z innym urządzeniem oraz kartę do łączenia się przez łącze radiowe. Można skonfigurować je w taki sposób, aby łączyły się z ruterem, pracowały jako serwer www i udostępniały dane. Do samego zbierania danych i akwizycji, właściwie nie potrzeba innych mikrokontrolerów.

Od strony sprzętowej największym problemem, jest upakowanie ścieżek na PBC. Obecnie posiadam tylko 3 wolne piny w XMedze. Na nieszczęście nie są to piny z UART’em (portem szeregowym). Muszę przeorganizować doprowadzenie odpowiednich wejść. Wolne wejścia wykorzystam do obecnych sygnałów, tak aby uzyskać wolne piny z dodatkową funkcją portu szeregowego. Sprawa dość prosta, mała zmiana w schemacie i gotowe. Problemem jest ładne i logiczne poprowadzenie linii sygnałowych na płytce. Praca żmudna i powolna.

Jeżeli chodzi o same moduły, to podstawy można zdobyć na jednym z lepszych blogów dotyczących mikrokontrolerów.http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Moduly-WiFi-Kurs-komunikacja-mikrokontroler.html

    Do przedstawiania danych, bardzo fajny jest serwis https://thingspeak.com/ Umożliwia on na wizualizację swoich danych pomiarowych. Liczne pomoce i tutoriale prowadzą krok po kroku. Ja obecnie jestem jeszcze daleko przed tym. Warto już teraz zajrzeć w zakładkę „Channels”. Są tam dostępne dane innych użytkowników.

Jak przebrnę już przez cały ten gąszcz nowych informacji, napiszę coś więcej. Na razie zgłębiam wiedzę i szykuję się do pierwszych testów. Obawiam się, że zajmie mi to sporo czasu, bo nigdy wcześniej nie miałem z tym odczynienia.

Pozdrawiam

GrzegorzM.

2 thoughts on “WiFi – początek nowego”

 1. bucz

  zaczyna sie robic z tego sterownika “kombajn”
  zastanow sie czy potrzebne ci to wifi wogole? ile razy tego uzyjesz?

  1. GM Post Author

   WiFi ma działać jako łącze do udostępnienia danych on-line. Na dzień dzisiejszy nie planuję sterowania z zewnątrz. Dane mają być przesyłane cyklicznie co określony czas, więc WiFi będzie chyba częściej używane niż USB.

   W przyszłości jak to wszystko się uda i będzie pracowało stabilnie, chcę dodać sterowanie do pieca c.o. Teraz mam sterownik od rekuperatora obok sterownika pieca, a fajnie byłoby mieć tylko jeden zespolony sterownik.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.