Uruchamianie centrali

    Pierwsze testy.

    Od soboty testuję instalację. Centrala została podpięta, skropliny odprowadzone. Całość instalacji nie została jeszcze należycie ocieplona. Zostały mi do przykrycia skrzynki rozprężne i dwa kolana na doprowadzeniu powietrza z czerpni do centrali. Prace na tyle zawansowane, że można zacząć uruchamiać.

    Pierwsze co zrobiłem, to zamknąłem wszystkie anemostaty. Ostatni, z najdłuższym kanałem, został otwarty, a szczelinę wypełniłem matą filtracyjna. Nie chciałem, aby ewentualne paprochy z kanału, rozpyliły mi się w pokoju. Uruchomiłem centralę, na najwyższe obroty nadmuchu i poczekałem chwilę. Następnie ten kanał został zamknięty, a operację przeprowadziłem na kolejnych.

    Kiedy wszystkie nawiewy zostały „przedmuchane”, mogłem przystąpić do zrównoważenia instalacji. Układ mojego systemu ma postać gwiazdy. Jednym centralnym przewodem doprowadzam powietrze do rozdzielacza, a każde pomieszczenie jest zasilane z oddzielnego kanału.

Niestety rozbieżność w długości kanałów są dość sporę, bo najkrótszy kanał ma 4 m, a najdłuższy 13 m. Aby sprawdzić jakie są różnicę, wykręciłem wszystkie talerzyki z anemostatów i zmierzyłem przepływy.

przepływy powietrza na ramkach anemostatów

przepływy powietrza na ramkach anemostatów

Górne wartości są to przepływy bez regulacji, dolne po wyregulowaniu. Po zdławieniu nawiewu w salonie, musiałem podnieść obroty o 6 % aby utrzymać podobne przepływy. Do zblokowania przepływu użyłem tłumików z pianki.

 http://cennik.peflex.pl/osprzet-i-akcesoria/57-przepustnica-tlumik-inno-jeven.html#/srednica-o_125_mm

Dość drogie, ale warte swojej ceny. Montaż jest banalnie prosty. Wpycha się je w rurę łączącą skrzyknę z anemostatem. Regulacje przepływu dokonuję się przez wypchanie odpowiedniej ilości korków. Użyłem dwóch takich w najkrótszych kanałach.

    Po ustawieniu przepływu na 30 m3/h w każdym z pomieszczeń instalacji nie słychać. Dopiero przy przepływie w okolicach 45 m3/h pojawia się lekki pomruk. Coś takiego jak ciche burczenie w brzuchu. Sprawność, na niedokończonym ociepleniu wychodzi w okolicach 72 %. Trochę mało, spodziewałem się więcej. Zobaczę jak będzie się to kształtować, kiedy całość będzie zaizolowana.

    Do zweryfikowania, czy się to opłaca, kupiłem na allegro miernik energii. Całość instalacji, wentylatory i sterowanie, przy przepływie 30 m3/h pobiera moc 28 Watt, prąd 220 mA. Co gorsza, dla energetyki, to cos fi jest na poziomie 0,53.

Dla porównania, pracujący laptop, w chwili kiedy jest włączony wygaszacz i nie jest uruchomiona żadna aplikacja, sam system, pobiera 15 Watt.

Do wyregulowania i sprawdzenia jest jeszcze cała strona wyciągu. Tym zajmę się w przyszłych dniach, kiedy będzie ocieplona cała instalacja. Obecnie rekuperator nie chodzi przez całą dobę.Nie chce zostawiać go bez nadzoru.

Pozdrawiam

GrzegorzM.

One thought on “Uruchamianie centrali”

 1. Konrad

  Po pierwsze gratulacje za pomysł, realizację a przede wszystkim *dokumentację* na blogu własnoręcznej budowy całej instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła! Ja aż tak odważny (i zdolny) nie jestem – rekuperator kupię – ale instalację chciałbym przygotować samemu.

  W związku z tym mam kilka pytań.

  1. Prędkości z rysunku były mierzone w kanale 125mm, czy w Twojej tubie pomiarowej (50mm)?
  Różnica dość istotna bo dla 1 m/s to 44 vs 7 m3/h ;).

  2. “Po ustawieniu przepływu na 30 m3/h w każdym z pomieszczeń instalacji nie słychać”.
  30 m3/h na całą instalację, czy na jeden nawiewnik (czyli 150 m3/h dla całej instalacji)? Zgaduję, że na jeden nawiewnik, ale spytać warto.

  Pytam ponieważ obawiam się hałasu związanego ze zbyt dużymi prędkościami w kanałach a w internetach krąży wiele, często sprzecznych, opinii na ten temat. Niektórzy twierdzą, że w 63/75 powyżej 3 m/s jest gwarancją hałasu.
  Inni znowu piszą, że puszka rozprężna 125mm załatwia sprawę (4-krotnie obniżając prędkość względem kanału 63/75) i do 4,5 m/s nie ma problemu – pomijając hałas wentylatora centrali i zwiększone opory.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.