Dłuższa przerwa. Nowa wersja powoli zaczyna nabierać kształtu. Po zaprojektowaniu nowej płytki i oczekiwaniu na realizację, zacząłem sprawdzać co można uzyskać z modułu WiFi. Początkowo wszystko zrobione na „pająka”. Nie ma chyba sensu opisywać samych modułów ESP8266, bo jest cała masa innych stron opisujących uruchomienie i konfiguracje. Jeżeli ktoś będzie potrzebował informacji to mogę polecić dwa fora
http://bbs.espressif.com/index.php?sid=327b30abc9e99e9f45b90c3018f6c33f
Moduł ma wbudowany procesor i pamięć flash. Pozwala to na dowolne zaprogramowanie układu, aby sam realizował pewne funkcje. Mogą same komunikować się z termometrami cyfrowymi, sterować przekaźnikami, dokonywać pomiarów analogowych. Wszystko zależy od kupionej wersji, ilości i typu pinów oraz programu. Wybrałem wersję z minimalnym zestawem wejść – wyjść. W mojej aplikacji esp8266 będzie pełniło jedynie funkcję komunikacyjną. Za jego pośrednictwem planuję wysyłać dane pomiarowe na serwer. Ma to umożliwić zdalny odczyt stanu centrali i pieca.
W zależności od wgranego firmware, układem można sterować w różnych protokołach. Zdecydowałem się na język skryptowy Lua. Na pierwszy rzut oka wydawał się najbardziej przyjazny i podobny do Pascala. Dodatkowym plusem jest pokaźna baza przykładowych skryptów realizujących określone funkcje. Z tej całej masy można wybrać coś dla siebie i po małych korektach zrealizować określone działania.
Dane planuję wysyłać na serwer thingspeak https://thingspeak.com/ . Platforma umożliwia zbieranie i wizualizację danych pomiarowych. Do tej pory testowałem stabilność połączenia i sposób przekazywania danych. Nie są to może jakieś specjalne osiągnięcia, ale na obecny czas wystarczy. Dopiero kiedy moduł będzie połączony z mikroprocesorem sterownika, dane będą jakieś sensowne. Teraz tyko suche paczki danych testowych. Domyślnie mają być wszystkie cztery temperatury centrali, wilgotności nawiewu i wywiewu oraz temperatura zasilania i powrotu c.o.
Dla chętnych i ciekawych, jak będzie to wyglądało na telefonie, polecam zainstalowanie aplikacji ThingView – ThingSpeak viewer. Dostępne w Google Play.
Nr mojego kanału testowego 92117.
Dziś przyszła płytka z prototypowni. W przyszłym tygodniu powinna już działać. Jak na razie wygląda, że mam wszystko co jest potrzebne do uruchomienia nowej wersji.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do końca tygodnia mam otrzymać nowy wymiennik. Zamówiłem wymiennik GK – 25/255. Takie same gabaryty jak poprzedni, ale płyty wykonane z aluminium. Jestem ciekaw jakie będą różnice miedzy nimi. O ile będą…
Pozdrawiam
GrzegorzM.
Co spowodowało, że zamieniłeś PET na aluminium? Właśnie się zastanawiam na który się zdecydować.PET ma wyższą sprawność ale to jest tworzywo sztuczne (łapie kurz itp.) Czy zamarznięcie wymiennika spowodowało jakieś uszkodzenia? Mając oba w ręku – opisz różnice: sztywność, jakość wykonania, wrażenie, solidność i czy Twoja zamiana miała sens?
Dopiero dziś odebrałem nowy wymiennik. Dokładniejsze porównanie zrobię jak ten aluminiowy popracuje parę dni. GS-k miał lekką wadę. Opisałem w dzisiejszym poście.