Dostałem już kilka pytań jak zmierzyć przepływ w kanale. Nie będę ukrywał, że sam się kiedyś, z tym problemem spotkałem. Najważniejsze to mieć czym zmierzyć, potem wiedzieć co się mierzy i jak to zrobić, aby jak najmniej się narobić.
Pierwsza rzecz to anemometr. Poszedłem na łatwiznę i kupiłem na allegro. Koszt ok. 60 zł. Nie jest to może mega, super dokładny, laboratoryjny miernik przepływu, ale do moich warunków nadaje się.
W Internecie widziałem specjalne tuby do pomiaru przepływu powietrza w anemostatach. Miałem tylko dwa “ale”. Gdzie to trzymać po pomiarze, ile i jakiego materiału użyć do zbudowania czegoś takiego. Pomiar przepływu przy anemostacie, bez takiej tuby, jest ograniczony jedynie do tego, czy coś leci czy nie. Zmierzenie czegokolwiek jest utrudnione, bo jakby nie przyłożyć anemometru, to pokazuje coś innego.
Z budowy instalacji została mi jedna zwężka Spiro 150/160. Dla mnie to już było znakomitą bazą. Z kawałka plastiku wyciąłem okrągły dekielek, a w nim otwór fi 50. Wkleiłem to, w zwężkę Spiro i przykręciłem haczyki do przytrzymania anemometru.

Baza tuby

Mocowanie anemometru
Aby nie rysować anemostatów, z drugiej strony przykleiłem kawałek przewodu gumowego. Przewód rozcięty jest wzdłuż i wciśnięty na blachę. Końce sklejone kropelką.

Ochrona anemostatu
Do pomiaru niestety trzeba użyć krzesła, ale moja tuba zajmuje mało miejsca na półce.

Pomiar
Wyliczenie przepływu jest już zadaniem czysto matematycznym. Należy jednak pamiętać, że to co zmierzyliśmy jest trochę inne od tego co jest w rzeczywistości. Zwężając kanał do 50 mm zmniejszamy przepływ i zwiększamy opory w tej „nitce”. Rzeczywisty przepływ będzie nieco większy.
Mierząc wszystkie anemostaty, zakłócamy jest wszystkie, więc bilans powinien wyjść bardzo podobny, do warunków rzeczywistych.
Wymiennik GS pracuje już ok. 2 tygodni. Zmniejszona sprawność jest faktycznie zauważalna. Przez te kilka dni nie zaobserwowałem wyższej sprawności jak 90% i to przy mocno (13 oC) dodatnich temperaturach zewnętrznych. Standardowa sprawność, która utrzymuje się dość mocno to 89-88 %. Najniższa zaobserwowana temperatura to -2 oC i przy takiej, także utrzymuję taka sprawność.
Nowy sterownik z modułem WiFi już jest gotowy. Nie mam tylko czasu, aby go przełożyć w miejsce starego.

Sterownik + WiFi
Pozdrawiam
GrzegorzM.
Witam
Też zastanawiam się nad dokonaniem pomiarów i ewentualnej regulacji instalacji.
Tylko czy samymi anemostatami można ją wyregulować?
Mam instalację na rozdzielaczach i rurach peflex zakończone skrzynkami rozprężnymi bez żadnych przepustnic na końcu.
Witam.
Jeżeli poszczególne kanały są zbliżonej długości to nie ma większego problemu, na wyregulowanie na anemostatach.
W przypadku kiedy ma Pan spore różnice w długości, można użyć gąbkowego tłumika. Są takie gotowe rozwiązania do skrzynek rozprężnych. Wyciąga się nacięte fragmenty gąbki. Wkładane są one w rurę ze skrzynki do anemostatu. Przykładowo Przepustnica-Tłumik INNO JEVEN z peflexa.
Pozdrawaim
GrzegorzM.
Jeżeli chodzi o długości odcinków to parter ma dlugie odcinki a piętro krótkie, ale biorąc pod uwagę długości odcinków nawiewu do wywiewu to są podobne długości na górze i na dole.
Czytałem właśnie w Pana poście odnosnie tych tłumików.
Jedyny problem u mnie jest taki, ze od skrzynki rozpreznej idzie kawalek elastycznego flexa bez izolacji i dopiero do tego anemostat i nie wiem czy pójdzie wlozyc w to ten tłumik.
Zapomniałem dopytać o jeszcze jedną rzecz. Jakie wartości prędkości przepływu w kanale powinny być ustawione?
Wszystko fajnie pięknie tylko teraz pytanie z którego to wzoru należałoby skorzystać oraz w jakich jednostkach mierzyć ten przepływ..?