Czy to się wszystko opłaci ?

    Już od kilkunastu dni działa instalacja nawiewno – wywiewna z rekuperacją. Po roku przygotowań, montażu instalacji i zdobywaniu doświadczenia, mogę powiedzieć coś na ten temat.  Już wiem co zrobiłem źle, co się udało lepiej niż zakładałem, a co teraz zrobiłbym zupełnie inaczej. Po to właśnie robi się prototypy. Następne instalacje będą już znacznie lepsze i tańsze. Kiedy w zeszłym roku kalkulowałem, czy się to opłaca, czy warto zacząć, szukałem precyzyjnych informacji ile muszę zainwestować, kiedy i czy w ogóle się to zwróci, jakie są inne niewymierne korzyści i wady.

     Najważniejsze pytanie. Czy warto ?

   Moim priorytetem było pozbycie się wilgoci i poprawienie wentylacji w mieszkaniu. To udało się lepiej niż zakładałem. W mieszkaniu po wejściu z zewnątrz, czuć zupełnie inne powietrze. Zapach w mieszkaniu zmienił się całkowicie. Ręczniki w łazience znacznie szybciej wysychają i nie śmierdzą wilgocią po pierwszych kilku użyciach. Podłoga po przetarciu mopem, wysycha błyskawicznie. W dniu dzisiejszym wilgotność powietrza nawiewanego oscyluje w okolicach 36%. Wywiewane spadło już do 51% z 63%. Początkowo skropliny leciały przez cały czas. Teraz tacka jest sucha. W zeszłym roku w tym okresie, wilgoć skraplała się na dolnych partiach okien. Po nocy na parapetach były kałuże wody. Obecnie, przy temperaturach nad ranem (-3, -2 ‘C) nie pojawia się żadna woda. Zapachy po jedzeniu, czy w toalecie, są usuwane po kilkunastu minutach.

Muszę przyznać, że wentylacja mechaniczna działa znacznie sprawniej, niż grawitacyjna. Mogę przyjąć, że to najważniejsze założenie zostało spełnione w 100%.

    Wadą niewymierną jest sama instalacja. Posiadanie jej, wiąże się z koniecznością wykonywania pewnych czynności eksploatacyjnych (wymiana filtrów i czyszczenie wymiennika). Trzeba mieć świadomość, że jest to urządzenie, które może się zepsuć.

     Kasa.

   Instalacja nie jest tania. Nie jest tania, kiedy robi się ją samemu, a jeszcze gorzej to wypada, kiedy robią to „fachowcy”. Ceny instalatorów powalają z nóg. Tak wiem Pan X, czy Pani Y z firmy jakiejśtam.pl mają działalność, płacą zusy, pity, kity i muszą jeszcze zarobić. Jeżeli kogoś stać, to jak najbardziej niech ktoś się tym zajmie, ale … nie zostawiajmy instalatora na tak zwany samopas. Pytać, sprawdzać, kontrolować. Po uruchomieniu źle zrobionej instalacji, firma się ulatnia, a my zostajemy z problemem. Pracy jest sporo, ale nie jest to coś, czego nie da się samemu zrobić.

Koszta jakie musiałem ponieść znacznie przekroczyły zakładany budżet. Głównie generowany był przez nadmiarowe kupowanie materiałów. Ważne aby wcześniej rozrysować centralę i kupić płyt na miarę potrzeb. Mi zostało 2m2 płyty warstwowej, którą pewnie upcham gdzieś na strychu. Kątowniki maskujące nie zostały wykorzystane, bo całość i tak została okryta wełną. Rury pe-flex i tak kupuje się w zwojach po 50 mb,  zostało mi kilka metrów bieżących, kilka kolanek spiro. Wełna mineralna, jest materiałem, który zawsze się wykorzysta, więc nie ma problemu z nadmiarowymi ilościami.  Wszystkie tzw. grube materiały to koszt ok. 3800 zł. (płyty, wentylatory, wymiennik i części do sterownika) Nie liczyłem nitów, kątowników montażowych, silikonów. Bezpiecznie można przyjąć, że całość to ok. 4500 zł. W tej cenie mam kompletną, działającą instalację rekuperacji. Obecnie szacuję, że mógłbym uciąć spokojnie 1000 złotych z tej ceny, na zaoszczędzonych materiałach. Niestety wiedza kosztuje.

    Szukając informacji o zyskach nigdzie nie znalazłem konkretnych przykładów, kto ile zaoszczędził. Jeszcze gorzej w dokumentacjach central. „Super sprawność”, „wielkie zyski” ale konkretnych danych brak. Dla przyszłych posiadaczy lub nieposiadaczy, postaram się przedstawić jakieś dane liczbowe czy to się opłaca czy nie.

  Przypomnienie. Mieszkanie 85m2 ogrzewane gazem (taryfa W-2.12T). Nowe budownictwo, budynek wybudowany w 2012 roku. Ocieplony, okna plastiki. Rodzina 4 osobowa. Dwoje dorosłych i dwójka dzieci do lat pięciu.

Wprowadziliśmy się w październiku 2012. Pierwsza zima była tragiczna w spalaniu gazu. Średnio wychodziło ok. 4m3 na dobę. Rachunki z gazowni powalały na kolana. Kolejne zimy były już łaskawsze. Piec używany jest do ogrzewania oraz do podgrzewania  wody użytkowej.

Analizując dane historyczne mogę przyjąć, że do celów c.w.u. zużywamy 1,2 m3/dobę. W miesiącach letnich na takim poziomie wychodzi spalanie gazu, przez ostatnie dwa lata. Wszystko co więcej przyjmuję jako koszt ogrzania mieszkania.  Na wykresie, zaznaczyłem średnie dobowe spalanie w danym miesiącu (linia niebieska dane w m3), linia czerwona to średnia temperatura powietrza w danym miesiącu (dane historyczne znalezione w internecie – dane w stopniach Celsjusza).

Linią jasno czerwoną zaznaczyłem przyjęte średnie spalanie gazu, potrzebne do ogrzania wody użytkowej.

Dane historyczne spalania gazu i temperatury powietrza

Dane historyczne spalania gazu i temperatury powietrza

Stan gazomierza na dzień 1 listopada 2015 roku – 2233 m3.

Stan licznika energii kontrolujący tylko i wyłącznie rekuperator  –  0.0 kWh

Współczynnik konwersji (z rachunku) 11.232 kWh/m3

Sprawność centrali na dzień dzisiejszy oscyluje o okolicach 86-87%.

     Za pół roku będzie można jasno powiedzieć ile kosztuje rekuperator. Ile oszczędza i kiedy się zwróci. Te głośno zachwalane dane central wentylacyjnych, będzie można zweryfikować i odnieść do faktycznych danych liczbowych.

Może kogoś to przekona do instalacji, lub wręcz odwrotnie. Postaram się systematycznie wstawiać wyniki z pomiarów, aby można było już częściowo oszacować zyski/straty rekuperacji w domu.

Pozdrawiam

GrzegorzM.

One thought on “Czy to się wszystko opłaci ?”

  1. Pro-Vent

    Z ciekawością obserwujemy pana poczynania.
    Cieszymy się, że korzysta pan z dobrodziejstw i komfortu jaki daje wentylacja mechaniczna i rekuperator. Wielu inwestorów nadal decyduje się na tradycyjną wentylację grawitacyjną i mamy nadzieję, że pana doświadczenia przekonają ich do wyboru wentylacji mechanicznej. Życzymy spokojnej eksploatacji.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.